TERMO PLUS s.r.o.
  • Facebook
  • slovak
  • english
SlideshowSlideshowSlideshowSlideshowSlideshow

Fotoporadca

Na to, aby sme mohli reálne na Vašej ploche svárniť dlažby a ostatné betónové výrobky Premac, potrebujeme fotografiu, alebo schematický nákres plochy. Tu je niekoľko tipov a rád, ako dosiahnuť čo najlepšieho výsledku pri fotografovaní.

Čas snímky, všeobecné pokyny

Fotoaparát držať pri fotografovaní pokojne, nie šikmo. Spolu s fotografovanou plochou by malo byť odfotografované aj aspoň jedno skladacie dĺžkové meradlo (2 m). V ideálnom prípade dve dĺžkové meradlá – celkom otvorené, položené na ploche navzájom v pravom uhle na seba. Jedna strana uhla by mala ležať paralelne k reálnemu ukončeniu plochy (cesta, stena domu atď.).

Nepoužívať blesk, resp. vypnúť ho. Pri fotografovaní objektov z väčšej vzdialenosti nie je osvetlenie bleskom dostatočné.

Nepoužívať digitálny zoom.

Optimálny čas na urobenie snímky je doobeda medzi 8:00 a 12:00 hodinou a poobede medzi 14:00 a 17:00 hodinou.

Fotografie nerobiť pri nedostatku svetla, lebo potom digitálne fotoaparáty prepnú automaticky na vyššiu citlivosť (ISO 400 alebo 800), a tým obraz zadymia.

Pre vyvarovanie sa vrhnutým tieňom a odrazom by sa mali fotografie robiť ideálne pri zatiahnutej oblohe a nie pri prudkom slnečnom svetle. Tieto tiene a odrazy vedú k zbytočnej práci pri spracovávaní.

Ohnisková vzdialenosť

Fotoaparáty majú spravidla zoomovací objektív. Snímky by nemali byť robené v najväčšom možnom širokouhlom nastavení. Ideálna je ohnisková vzdialenosť 50 mm (prepočítané na maloformátový fotoaparát). Snímky do 35 mm sa tiež ešte dobre spracovávajú. Ak by mal fotoaparát ešte menšie ohniskové vzdialenosti (napr. 24 mm), mali by ste sa týmto ohniskovým vzdialenostiam vyhnúť. Preto je zmysluplné, urobiť zábery z najväčšej možnej vzdialenosti.

Uzatváracia doba

Aby sa vyhlo rozhýbaniu, a tým neostrosti obrazu, mala by sa zvoliť čo najkratšia dĺžka expozície (menej ako 1/60 sek.). Keďže sa uzavieracia doba mení inverzne k hĺbke ostrosti, je tu vždy potrebný kompromis. Pri dĺžke expozície 1/30 Sek. alebo viac by sa mal pri fotografovaní použiť statív.

Hĺbka ostrosti

Hĺbka ostrosti je oblasť hĺbky objektu, ktorá sa zobrazí ostro. Táto hodnota je závislá od nastavenej clony a uzavieracej doby. Platí: Čím je menšia veľkosť otvoru clony (väčšia hodnota clony), tým je väčšia hĺbka ostrosti. To znamená, že v ideálnom prípade by sa malo pracovať s čo najväčšou možnou hodnotou clony, napr. clona 24 namiesto 8. Keďže ale pri vyšších hodnotách clony dopadne na film (senzor) menej svetla, predlžuje sa tým potrebná dĺžka expozície.Fotoaparáty nájdu v automatickom režime spravidla samostatne kompromis medzi clonou a dĺžkou expozície. Len pri extrémnych podmienkach fotografovania, napr. pri nedostatočných svetelných pomeroch, to vedie buď k podexponovaniu (príliš tmavé fotografie), alebo k roztraseným fotografiám.

Počet snímok

Vyhotovte viac fotografii z rôznych perspektív. Pri nepriaznivých svetelných pomeroch by ste mali pracovať s rôznymi hodnotami clony.

Výrez obrazu

Treba dávať pozor na rušivé objekty pred obytným priestorom, ako stromy a lampové stĺpy.Často postačuje, posunúť stanovište kamery o niekoľko metrov bokom, aby ste sa vyhli týmto rušivým elementom. Fotografujte tak, aby plocha v hľadáčiku bola zobrazená tak veľká, ako je možné, t.j. nenechať príliš veľké okraje.